BAYMAK YETKİLİ BAYİİ

ISI POMPASI

ISI POMPASI NEDİR?

Isı pompaları; dışarıdan verilen enerji ile ortamdan alınan ısıyı başka bir ortama aktaran cihazlardır. Isı pompası ile mahal ısıtması, mahal soğutması, havuz suyu ısıtması, havuz suyu soğutması ve kullanım sıcak suyu elde edilmesi gerçekleştirilebilir. Isı pompaları, ters soğutma çevrimi prensibi ile çalıştığından sistemde tüketilen enerji miktarı çok azdır.

Yakın gelecekte fosil yakıtların rezervlerinde sıkıntı olabileceği gibi doğal dengede bozulabilir. Bunun için en etkili çözüm yenilenebilen enerjidir. Yani sonsuz olan hava, su ve toprak. Isı pompaları da enerjinin büyük bölümünü doğada var olan bu 3 elementten sağlamaktadır. Bu yönüyle tercih edilebilir bir sistemdir.

ISI POMPASI NASIL ÇALIŞIR?

Isı pompası; ısıtma, soğutma ve sıcak su için gerekli olan enerjinin %75’ini doğadaki potansiyel ısıdan, geri kalan %25’ini elektrikten sağlayarak çalışır ve en zorlu hava koşullarında bile yüksek performans sergiler. Isı pompaları karlı, yağmurlu, güneşli her türlü hava koşulunda kullanılabilir.

Dış ünite havadaki potansiyel ısıyı alıp, bu ısıyı sistemde kullanılan ısıtma suyuna aktarır. Sıcaklığı artmış olan su ısıtma sistemi, radyatör veya fan-coil üniteleri içinde dolaşım sağlayarak binanın tüm ısı ihtiyacını karşılar.

ISI POMPASI ÇEŞİTLERİ

Isı pompaları; kullanıcının ihtiyacını en doğru şekilde karşılamak amacıyla uygulama alanlarına göre kategorize edilmiştir. Bu kategoriler; Evsel ve ticari işletmelerde sıcak su ihtiyacını gidermek için kullanılabilecek ; Monoblok Sıcak Su, evlerdeki iklim konforunu sağlamak için kullanılabilecek; Split ve Monoblok Inverter, havuz suyunu ısıtmak için kullanılabilecek; Monoblok Havuz olarak listelenmektedir.

ISI POMPASININ AVANTAJLARI

Zor hava koşullarında çalışabilir: Isı pompaları zor hava koşullarında iyi performans gösterir. Karlı, yağmurlu, güneşli her türlü hava koşullarında kullanılabilir.

Doğa dostu teknoloji: Isı pompalarının çevreye herhangi bir zehirli gaz ya da atık gaz salınımı yoktur.

Kolay kurulum ve montaj: Cihazların kurulumu oldukça basit olmakla birlikte, üzerinde bulunan kontrol paneli ile verilere kolayca ulaşılabilir. Sadece yeni yapılan binalarda veya konutlara değil, mevcut binalara da rahatlıkla uygulanıp, sistemde bulunan diğer cihazlarla entegreli çalıştırılabilir.

Kolay kullanım ve konfor: İlk kurulumdan sonra ayar gerektirmez. Bakım ve onarım maliyetleri düşüktür. Otomatik kontrol sistemleri vardır.

Güvenlik: Isı pompalarında potansiyel elektrik çarpması, yakıt kaçağı problemi veya patlama tehlikesi yoktur. Elektrik ile çalıştığından yakıt tankı veya gaz bağlantısına ve atık gazı olmadığından baca yapılmasına ihtiyaç duymaz. Zehirlenme, koku, ve kirlilik gibi problemleri yoktur.

Talep Formu