Güneş Enerji Sistemleri Kurulumu

Güneş enerjisi sistemleri güneşin sağladığı ısıyı doğrudan kullanır ve evinizin içine taşır.

Güneş enerjisi sistemleri, güneş enerjisini ısıya dönüştüren düzlemsel kolektörler, ısınan suyu saklayan depo ve bu iki bölüm arasındaki bağlantıyı sağlayan yalıtılmış borular, pompa ve kontrol üniteleri gibi sistemi tamamlayan unsurlardan oluşmaktadır. Güneş enerjisi sistemleri yardımıyla hem cüzdanınızı rahatlatabilir, hem de çevreye karşı duyduğunuz sorumluluğu yerine getirebilirsiniz. Çünkü güneş enerjisi sistemleri dünyada kaynağı sınırlı olan ve giderek pahalılaşan petrol, petrol türevleri ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar kullanmaz, insan kaynaklı iklimsel felaketlere yol açan CO2 gazı gibi zararlı madde salınımına sebep olmaz; güneşten aracısız yararlanır.

 

Genel kural olarak güneş enerjisini, kullanma suyunu ısıtmak ve ısıtma sistemine destek vermek için kullanabilirsiniz. Her iki durumda ciddi ölçüde fueloil veya gaz tasarrufu sağlanır. Örneğin normalde günlük sıcak kullanma suyunuzu ısıtmak için bir yılda kullanacağınız enerjyi %60 azaltabilirsiniz. Hem mahal ısıtması hem sıcak kullanma suyu ihtiyacını birleştirdiğinizde ise tüketilen yıllık toplam enerji %35 oranında azalır. Güneş enerjisi yeterli olduğunda güneş enerji sistemi içerisinde yer alan akışkan, ısı eşanjörü veya serpantin üzerinden depodaki suyu ısıtır. Suyu duş veya banyo nedeniyle musluklardan kullandığınızda depodaki suyun sıcaklığı düşeceği için duruma göre ikinci bir devre üzerinden bir kazanla ısı takviyesi yapılır. Güneş kolektörleri içerisinde ısıtılan akışkan, kullanma suyunu ısıtmanın dışında mahal ısıtmasını takviye etmek için de kullanılabilir. Bu amaçla ısıtma devresi, güneş kolektörleri tarafından su deposunda sürekli olarak ısıtılan suyu kullanır. Kalorifer kontrol sistemi, istenen oda sıcaklığının sağlanıp sağlanamayacağını denetler. Sıcaklık istenen sıcaklık değerinin altında kalırsa kazan veya ısı pompası gibi harici bir ısı üreticisi devreye girer.

Binaların çatı, teras, bahçe ya da balkon gibi alanlarına kolayca monte edilebilen güneş enerjisi panelleri güneş ışınlarından faydalanabilmemizi sağlar. İstenilen her alana kolayca yerleştirilebilir. Kurulumu yapılırken üzerinde kar ve yağmur suyunun birikmemesi için hafif eğimli şekilde olmasına dikkat edilir. Sağladığı yüksek verim sayesinde elektrik faturalarınızın düşmesine yardımcı olan bu sistemi dar alanlara bile kolayca yerleştirmek mümkün. Uzun yıllar bakım ve onarıma ihtiyaç duymadan kullanabileceğiniz güneş enerjisi çalışırken çevreye duman ya da gaz vermediği için oldukça sağlıklıdır. İçme ve kullanma suyunun ısıtılması amacıyla da kullanılabilen bu ürün sessiz çalıştığı için çevreye rahatsızlık vermez. Kullanılan alanın genişliği ve ihtiyaç duyulan enerji miktarına göre istenilen sayıda güneş enerjisi panelleri kullanılabilmektedir.

Talep Formu